فراوری مواد معدنی

این وبلاگ مطالب مربوط به فراوری مواد معدنی را منتشر می کند.

 

انتخاب بین آسیای خودشکن و نیمه خودشکن

در آسیای خودشکن و نیمه خودشکن، قطعات سخت و بزرگ کانسنگ به عنوان واسطه خردایش عمل می کنند. این قطعات در حین چرخش آسیا باید خرد شوند. لذا، انتخاب آسیای خودشکن یا نیمه خودشکن پیچیده است. به طور کلی انتخاب نوع آسیا به مشخصات ذاتی کانسنگ و توان کل مورد نیاز برای آسیا و وضعیت مدار بستگی دارد. از خصوصیات ذاتی کانسنگ می توان به استعداد کانسنگ و شاخص کار اشاره نمود.

کانسنگی مانند کوارتزیت بسیار با استعداد است و به راحتی در یک آسیای نیمه خودشکن خرد نمی شود. بنابراین می­توان از آن به عنوان واسطه خردایش استفاده کرد. کانسنگ نرم یا تردی مانند بوکسیت یا هماتیت نسبتا آسان خرد می­شوند. یا کانسنگ های رسی و اکسیده، برای آنکه عمل واسطه خردایش را انجام دهند، ممکن است بسیار نرم باشند. بنابراین جزء کانسنگ های غیر مقاوم طبقه بندی می شوند. طبق نظر اسمیت، زمانی که مقاومت فشاری نامحصور کانسنگ کمتر از 180 مگاپاسکال، اندیس کار باند، کمتر از kWh/t 20 و اندیس کار آسیای میله ای باند خیلی بیشتر از اندیس کار گلوله ای باند و هر دو خیلی بیشتر از kWh/t 15 نباشد، انتخاب یک آسیای خودشکن یا نیمه خودشکن در مقایسه با گلوله ای معمولی مقدم است.

برای تعیین مقاومت کانسنگ، آزمایشی نیمه کمی توسط رولند و جوس توسعه داده شده است. در این آزمایش، نمونه شامل 50 قطعه کانسنگ، در ابعاد 102 تا 165 میلیمتر با جرم کل بین 200 تا 250 کیلوگرم می باشد. قطعات کانسنگ به ظرف استوانه شکلی به قطر 8/1 متر شارژ شده، استوانه 500 دور می­چرخد. محصولات به دست آمده برای تعیین دانه­بندی و تعداد قطعات کانسنگ که ابعادی بزرگتر از 19 میلیمتر دارند، آنالیز می­شود. توزیع دانه­بندی این کانسنگ با توزیع دانه بندی مناسب برای آسیای خودشکن یا نیمه خودشکن مقایسه می شود.

برای آزمایش استعداد واسطه پیشرفته، قطعه سنگ­های حاصل از آزمایش استعداد واسطه رولند و جوس که ابعادی بین 75- و 19+ میلیمتر دارند، تحت آزمایش تعیین اندیس کار ضربه ای باند قرار می­گیرند. آزمایش اندیس کار میله ای و گلوله ای باند نیز انجام گرفته و داده ها برای تعیین نوع آسیای خودشکن یا نیمه­ خودشکن استفاده می شود.

منبع: Introduction to Mineral Processing Design and Operation

+ نوشته شده در  جمعه هشتم بهمن 1389ساعت 10:31  توسط مهدی خسروی  | 

بهینه سازی آسیای خود شکن

بهینه سازی آسیای خودشکن CADIA

مقاله فوق بهینه سازی مدار خردایش آسیای خودشکن کادیا در کانادا است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1387ساعت 9:21  توسط مهدی خسروی  | 

شبيه‌سازی و بهينه‌سازی مدار آسياهای گلوله‌ای کارخانه فرآوری سنگ‌‌آهن گل‌گهر

شبيه‌سازی و بهينه‌سازی مدار آسياهای گلوله‌ای کارخانه فرآوری سنگ‌‌آهن گل‌گهر

/محمد تقي محمدي؛ به راهنمايي: بهرام رضايي، اكبر فرزانگان؛ استاد مشاور: عباس سام.

پايان نامه(كارشناسي ارشد)--دانشگاه صنعتي اميركبير.دانشكده معدن، متالورژي و نفت، 1385.

چكيده : مجتمع معدني سنگ آهن گل گهر با توليد 5/4 ميليون تن کنسانتره آهن كه 32 درصد از کل توليدات کنسانتره کشور در سال 1384 را به خود اختصاص داده، يکي از قطب‌هاي اصلي تامين کننده مواد اوليه صنايع فولاد کشور محسوب مي‌شود. توليد کنسانتره در کارخانه فرآوري اين مجتمع به دو روش تر (35 درصد) و خشک (65 درصد) صورت مي‌گيرد. مدار خردايش مجدد شامل سه آسياي گلوله‌اي مي‌باشد كه بار اوليه آن محصول مياني مدار جدايش مغناطيسي خشك (باطله كلينر و كنسانترة رمق‌گير) و محصول مياني مدار جدايش مغناطيسي تر (باطله‌هاي كلينر و ريكلينر) مي‌باشد با بررسي بار ورودي و محصول آسياهاي گلوله‌اي مشخص شد كه چيدمان مدار آسياهاي مجدد بايست تغيير کند، بطوريكه نياز به جلوگيري از ورود محصول مياني جداكننده‌هاي مغناطيسي تر به آسيا و طبقه‌بندي محصول مياني مدار جدايش مغناطيسي خشك و حذف مواد ريزتر از 125 ميكرون از آن مي‌باشد. در نتيجه دراين پروژه سعي شد تا مدار خردايش آسياهاي گلوله‌اي کارخانه فرآري سنگ آهن گل گهر درابتدا شبيه‌سازي نرم افزاري شده و سپس با استفاده از نتايج شبيه‌سازي به بهينه‌سازي مدار و پيش‌بيني محصول اقدام شود. نتايج شبيه‌سازي مشخص ساخت طبقه‌بندي بار ورودي به آسيا توسط هيدروسيکلون و حذف مواد کوچک‌تر از 125 ميکرون از بار ورودي و جلوگيري از ورود محصول مياني جداکننده‌هاي مغناطيسي تر به آسياي گلوله‌اي موجب بالا رفتن ظرفيّت توليد مدار آسياهاي گلوله‌اي تا ميزان 33 درصد و به ميزان 2 درصد از توليد ذرّات کوچک تر از 63 ميکرون که در جدا کننده‌هاي مغناطيسي تر شدت پايين مشکل ساز مي‌باشند، کاسته خواهد شد. و با حفظ توليد کنوني کارخانه مي‌توان يک آسيا را از مدار خارج و از مصرف انرژي و هزينه هاي مربوط به استهلاک و نگهداري و مصرف گلوله و روانكاري تا 30 درصد کاست.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 17:28  توسط مهدی خسروی  | 

فناوري آسياهاي خودشكن و نيمه خودشكن

فناوري آسياهاي خودشكن و نيمه خودشكن

فرشيد زماني؛ به راهنمايي: صمد بنيسي؛ استاد مشاور: قاسم آيت الهي.

عنوان لاتين : Autogenous and Semiautogenous Mill's technology

پايان نامه(كارشناسي ارشد)--دانشگاه آزاد اسلامي واحد جنوب تهران، دانشكده تحصيلات تكميلي، 1379.
وضعيت پايان نامه : دفاع شده - تاريخ دفاع: 21-06-1379

كليد واژه : فناوري، آسيا، خودشكن، كانه آرايي، معدن، خردايش، نرم كردن، گل گهر، چادرملو / تاریخچه، جریان مواد، آزمایش، طراحی، آستر، گلوله، مدلسازی، کنترل، مشکلات، گزینه، موتور، شبیه سازی /

كليد واژه معادل لاتين : Technology, Mill, Autogenous, Mineral Processing, Mining, Crushing, Grinding, Gol-E-Gohar, Chadarmalu, / Hstory, Material flow, Test, Design, Liner, Ball, Model, Control, Problem, Alternative, Motor, Simulation /

چكيده : معمولا بخش خرداِيش کارخانه های فرآوری نقش مهمی در عملکرد و اقتصاد اين واحدها برعهده دارد. در اين زمينه آسياهای خودشکن و نيمه خودشکن نسبت به ساير تجهيزات خردايشی معمول، دارای ظرفيت و محدوده عملياتي بيشتری بوده و در ضمن هزينه های سرمايه ای و عملياتی را به ترتيب تا 10 و 15 درصد کاهش مي دهند. در اين پايان نامه پس از بيان تاريخچه و روندپيشرفت اين نوع آسياها، به بيان مکانيزم فرآيند خردايش و نحوه انتقال مواد در آنها پرداخته می شود. متاسفانه تا کنون آزمايشهای جامعی که مورد قبول همگان باشد، برای طراحی اين نوع آسياها ارائه نشده است. در اين پايان نامه ضمن معرفی اغلب اين آزمايشها، نحوه طراحی آسيا برای شرايط موجود بيان می گردد. در ادامه به معرفی تجهيزات و وسايل جانبی آنها از جمله آسترها، ليفترها، گلوله و موتورها پرداخته می شود و تاثير هر کدام بر عملکرد آسيا توصيف می گردد. سپس نحوه مدلسازی اين آسيا بيان شده و به شبيه سازی، بهينه سازی و کنترل آنها پرداخته می شود. در پايان نيز پس از بيان مشکلات و محدوديتهای اين نوع آسياها، چندين نمونه از بکارگيری آنها در سطح جهان معرفی می گردد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 17:12  توسط مهدی خسروی  |